Warto pamiętać o tym, że instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok. Pomimo tego, że panuje zima, panele fotowoltaiczne pozwalają na generowanie prądu w znacznie mniejszym nasłonecznieniu. Oczywiście fotowoltaika jest mniej wydajna zimą, jednak dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji i konserwacji możemy cieszyć się czystą energią przez cały rok.
Poniżej dowiesz się więcej na temat tego, jak działa fotowoltaika zimą w Szczecinie.
Wydajność paneli słonecznych
Trzeba pamiętać o tym, że instalacja fotowoltaiczna będzie mniej wydajna podczas zimowych i jesiennych miesięcy. Nie oznacza to jednak, że nie warto decydować się na taką inwestycją. Wystarczy skorzystać z instalacji on-grid, dzięki której możemy magazynować nadwyżki prądu, które wyprodukowaliśmy latem. Kiedy nasze panele nie będą mogły wygenerować wystarczającej ilości energii, aby zasilić nasz dom, będziemy mogli pobierać zmagazynowaną energię. W ten sposób otrzymujemy dostęp do prądu przez cały rok.
Wpływ temperatury
Co ciekawe, nawet przy niskiej temperaturze panele słoneczne mogą działać bez zarzutów. Potrafią one skuteczne działać dzięki stopniu nasłonecznienia, a nie jest to to samo co wysokość temperatury. Ogniwa fotowoltaiczne mogą nawet charakteryzować się o wiele wyższą wydajnością przy niskich temperaturach, ale wysokim stopniu nasłonecznienia. Nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na działanie paneli nawet przy temperaturach dochodzących do –40 stopni.
Dlaczego panele potrafią być skuteczniejsze w mroźne dni? Przy niższych temperaturach dochodzi do wzrostu napięcia modułu. Dzięki temu moc panelu wzrasta. Nie ma to jednak znacznego wpływu na wartość napięcia prądu.
Zimą warto uważać na śnieg. Może on być problematyczny przy działaniu instalacji fotowoltaicznej. Kiedyś, gdy panele słoneczne były chociaż w małej części zasłonięte, automatycznie się wyłączały. Obecnie nie mamy takiego problemu, jednak ma to nadal duży wpływ na wydajność paneli słonecznych. Konieczne więc jest regularne sprawdzanie paneli w okresie zimowo-jesiennym, czy na naszych panelach nie zalegają liście, patyki czy śnieg. Świetnie może się tutaj sprawdzić konstrukcja sprawiająca, że nasze panele są ustawione pod pewnym kątem nachylenia. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia czy śnieg będą samoczynnie zsuwać się z paneli.
Jak czyścić panele fotowoltaiczne?
Co w przypadku, kiedy nasze panele nie są ustawione pod pewnym kątem nachylenia? Wtedy trzeba zdecydować się na ich regularne czyszczenie. Częściowe zacienienie możemy znacznie zmniejszyć wydajność ogniw. Musimy pamiętać o użyciu odpowiednich narzędzi, które nie uszkodzą panelu oraz nie zarysują jego powierzchni. Warto takie zadanie zlecić profesjonalistom, którzy znają się na rzeczy.
Podsumowując
Instalacja fotowoltaiczna pozwala więc na pobieranie energii elektrycznej przez cały rok. Nawet jeśli w okresie zimowo-jesiennym nie jesteśmy w stanie pobrać wystarczającej ilości, aby zasilić cały budynek, możemy skorzystać z naszych nadwyżek prądu z okresu letniego. Pamiętajmy jednak o regularnej konserwacji naszych paneli słonecznych, ponieważ od tego będzie zależała wydajność ogniw PV.