Wykorzystanie gruntowej pompy ciepła do ogrzewania domu jest nowoczesnym oraz wydajnym rozwiązaniem. Upewniając się, że zakupimy odpowiedni model urządzenia oraz instalacja przebiegnie poprawnie, możemy zyskać naprawdę efektywny sposób na pobór energii cieplnej z otoczenia. Warto więc zainteresować się gruntową pompą ciepła podczas budowy nowego domu.
Jak działa gruntowa pompa ciepła?
Trzeba pamiętać o tym, że gruntowa pompa ciepła nie ociepla sama z siebie powietrza. Pobiera ona energię cieplną z otoczenia, dzięki czemu koszt ogrzewania domu nie jest zależny od zmian cen paliw. Instalacja ta składa się głównie z dwóch elementów – źródła dolnego oraz górnego. To pierwsze odpowiada za pobór ciepła z gruntu. W tym celu umieszcza się kolektor (pionowy lub poziomy) pod ziemią, gdzie temperatura jest wyższa i stabilniejsza. Kolektor w gruntowej pompie ciepła składa się ze specjalnych rur wypełnionych niezamarzającym płynem. To właśnie on pobiera energię cieplną z gruntu.
Następnie ciepło to przekazuje do pompy ciepła. Jej zadaniem jest przeistoczenie energii cieplnej na użyteczną dla nas postać i oddanie jej do źródła górnego. Może to być np. grzejnik czy ogrzewanie podłogowe. Zasada działania gruntowej pompy ciepła nie jest skomplikowana, jednak należy pamiętać, żeby odpowiednio się przygotować do jej instalacji. Mowa tutaj o pracach ziemnych na działce, aby móc umieścić kolektory w ziemi. Rodzaj tego elementu zależeć będzie od możliwości naszego terenu.
Wybór odpowiedniej gruntowej pompy ciepła
Wybór odpowiedniego urządzenia również nie jest taki prosty. Należy wziąć pod uwagę parę czynników, aby gruntowa pompa ciepła faktycznie była efektywna. Warto więc sprawdzić powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń, zapotrzebowanie cieplne oraz rodzaj stosowanego ogrzewania. Wszystkie te elementy będą miały ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła. Więcej znajdziesz na https://gejzer.com/
Na jakie źródło dolne warto się zdecydować?
To, na jaki kolektor się zdecydujemy zależeć będzie od możliwości naszej działki. Najczęstszym rozwiązaniem są kolektory pionowe oraz poziome. Te pierwsze wymagają mniej miejsca, natomiast konieczne jest wykopanie o wiele większych odwiertów. W przypadku kolektora poziomego musimy przeznaczyć większą część działki. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie studni lub umieszczenie kolektora na dnie zbiornika wodnego. Warto więc skonsultować się ze specjalistami w tym zakresie, aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie. To właśnie od źródła dolnego głównie zależeć będzie wydajność gruntowej pompy ciepła.
Podsumowanie
Gruntowa pompa ciepła jest więc oszczędnym rozwiązaniem, które pozwala nie tylko na ogrzanie powietrza w pomieszczeniach, ale również wody użytkowej. Co więcej, jest to o wiele bardziej ekologiczny sposób niż wykorzystanie na przykład pieca węglowego. Warto pomyśleć o gruntowej pompie ciepła podczas budowy nowoczesnego domu, ponieważ dzięki niemu możemy znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym filmie:
Sam posiadam gruntową pompę ciepła i jest naprawdę efektywna. Dodatkowo możemy przy tym zaoszczędzić!
Bardzo przydatne informacje o gruntowej pompie ciepła. Na pewno mi się przydadzą!