Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet trawa w ogrodzie wymaga nawadniania. Dlatego warto zdecydować się już na etapie projektowania ogrodu na zakup dobrej jakości zraszaczy. Jeśli zależy nam na zielonej i gęstej trawie, musimy ją systematycznie nawadniać. Ręczne podlewanie konewką jest bardzo uciążliwe, dlatego obecnie coraz więcej osób decyduje się na automatyczne systemy nawadniające.
W lato musimy odpowiednio zadbać o nasze trawników, ponieważ właśnie w tym okresie pozostawione bez opieki mogą po prostu zamienić się w wyschnięty teren. Można jednak zapewnić jej stały dostęp do wody. Sposobów jest kilka, jednak pamiętajmy o tym, że bardzo ważna jest sama obserwacja trawnika. Dzięki temu będziemy wiedzieli czy rozwiązanie, na które się zdecydowaliśmy jest skuteczne.
Ile wody na podlewanie trawnika?
Trawa jak każda inna roślina potrzebuje do odpowiedniego rozwoju wodę. Jej dawka może się również w zależności od wybranego gatunku oraz warunków otoczenia. Co więcej ilość wody trzeba także dostosować do nasłonecznienia, pogody, pory roku oraz jakości gleby. Zazwyczaj u nas na gruntach przepuszczalnych szacuje się, że 5 litrów na 1 metr kwadratowy wystarczy. W przypadku gruntów nieprzepuszczalnych będzie to około 3 litrów na 1 metr kwadratowy.
Trawnik najlepiej podlewać regularnie, dwa razy w tygodniu. Jednak podczas upałów warto zdecydować się na częstsze nawadnianie ogrodów. Czynność tę musimy wykonywać zanim trawa zdąży wyschnąć, ponieważ woda musi dotrzeć aż do jej korzeni. Najlepszym momentem na podlewanie roślin to godziny poranne. Unikajmy robienie tego wieczorem, ponieważ narażamy wtedy korzenie na atak grzybów czy gnicie.
Jak nawadniać rośliny?
Kiedyś najczęściej korzystano albo z konewki, albo z węża ogrodowego. Oczywiście rozwiązanie to nie było tak efektywne i wygodne. Codzienne chodzenie z konewką było po prostu uciążliwe. Dodatkowo podlewanie roślin wąskim strumieniem z dużym natężeniem jest mniej skuteczne niż rozpylanie kropli.
Dlatego coraz częściej korzysta się z zraszaczy prosty albo pistoletowych. To rozwiązanie świetnie się nadaje do podlewania nie tylko trawnika, ale również rabatek. W większości modeli możemy bez problemu zmienić rodzaj oraz zasięg strumienia. W ten sposób dostarczymy wodę w każde pożądane przez nas miejsce.
Jak działa system zraszaczy?
Zraszacze stacjonarnie nadają się idealnie dla tych osób, które mają do czynienia z dużymi powierzchniami ogrodów. Zadowoleni z tego rozwiązania będą również Ci, którzy nie mają dużo czasu na częste podlewanie roślin. Sposób podlewania roślin i trawy zraszaczami zależy od tego, na jaką instalację się zdecydujemy. Do wyboru mamy modele statyczne, wahadłowe, obrotowe, pulsacyjne itd. W systemie możemy także uwzględnić rozdzielacze, które umożliwią nam decydowanie o tym, z którego zraszacza ma płynąć woda.
Podsumowując
Jak widzicie nawadnianie ogrodu przy pomocy zraszaczy jest bardzo wygodne i przede wszystkim skuteczne. Ręczne podlewanie konewką czy wężem ogrodowym może okazać się męczące i mniej efektywne. Wystarczy zainwestować w odpowiedni system nawadniający, dzięki czemu będziemy mogli nawet zaoszczędzić pieniądze na mniejszych stratach wody.
Naprawdę dobry artykuł o zraszaczach. Dobrze, że go przeczytałem przed zakupem.
Zraszacze przydają się praktycznie w każdym ogrodzie. Oszczędzają nam one mnóstwo czasu.
Zraszacze znacznie ułatwiają pielęgnację ogrodu. Nie wyobrażam sobie teraz życie bez niego.