Pompa ciepła jest ciekawym rozwiązaniem, które pozwala na pobieranie energii cieplnej z otoczenia. Dzięki temu ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła jest stosunkowo tanie i niezależne od ceny paliw. Rekuperacja natomiast jest systemem wentylacyjnym w całym budynku. Zużyte powietrze odprowadzane jest na zewnątrz, natomiast do pomieszczeń nawiewane jest świeże. Dlaczego więc połączenie rekuperacji z pompą ciepła jest tak opłacalne? Tego dowiesz się poniżej!
Komfort cieplny
Podczas budowy nowych domów coraz częściej właściciele decydują się na montaż zarówno pompy ciepła, jak i rekuperatora. Połączenie to jest stosowane nie tylko przez przepisy prawne, ale także ze względu na komfort. Instalacja ta niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim mowa tutaj o komforcie cieplnym, który jest najważniejszy. Temperatura powietrza musi być odpowiednio dostosowana zarówno zimą, jak i latem. Więcej znajdziesz na https://karino.pl/
Wilgotność powietrza
Drugą ważną kwestią jest wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Nie może być ono za suche, ponieważ doprowadzi to do wysuszenia błon śluzowych czy nawet skóry. Takie czynniki doprowadzają do pękania oraz swędzenia skóry. Dzięki rekuperacji jesteśmy w stanie zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza we wszystkich pomieszczeniach w naszym domu.
Poziom zanieczyszczeń w powietrzu
Skupiając się na swoim zdrowiu musimy również zwrócić uwagę na stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Głównie mowa tutaj o dwutlenku węgla, który w większych ilościach jest dla nas toksyczny. Rekuperacja z pompą ciepła posiada odpowiednie filtry, które są w stanie oczyścić powietrze w pomieszczeniach. W ten sposób bardziej zadbamy o zdrowie nasze oraz domowników. Więcej na temat filtrów antysmogowych dowiesz się w tym filmie:
Każdym dom posiada inne zapotrzebowanie cieplne. Zazwyczaj wartość ta dostosowana jest do konkretnego rodzaju wentylacji. Największe straty powoduje wentylacja grawitacyjna. Chcąc zbudować energooszczędny dom, warto zdecydować się na rekuperację z pompą ciepła. Nowoczesne domy zazwyczaj nie posiadają kominów chyba, że zamontowano kominek. Jednak takie źródło ciepła może być już za duże dla energooszczędnego domu. Więcej informacji o połączeniu pompy ciepła z rekuperacją znajdziesz tu:
Budowa rekuperatora
Chcąc zainwestować w rekuperację warto dowiedzieć się jak zbudowany jest ten system. Dzięki temu będziemy mogli zakupić odpowiednio dobraną instalację do naszego budynku. Najważniejszym elementem rekuperatora jest wymiennik ciepła. Dodatkowo sprzęt ten posiada wentylator nawiewny oraz wywiewny. Do oczyszczenia powietrza rekuperator posiada dwa filtry antysmogowe. Urządzenie wyposażone jest również w elektronikę, czujniki temperatury i silniki. Powietrze może być ukierunkowane w zależności od temperatury dzięki bypass’owi rekuperatora. Więcej na jego temat dowiesz się tutaj:
Według mnie takie instalacje są bardzo korzystne oraz oszczędne. Warto się na nie zdecydować.