Posiadając dom i ogród, trzeba się liczyć z tym, że wymagać one będą znacznie więcej pracy i włożonego w nie wysiłku, niż nawet największe mieszkanie w bloku. Szczególnie ogród wymaga sporo troski, która jednak będzie miała swoje efekty podczas spędzanego w nim czasu. Jedną z najważniejszych spraw, o których trzeba pamiętać, jest odpowiednie przygotowanie ogrodu po zimie. W jaki sposób przygotować ogród do wiosny? O jakich czynnościach i zadaniach trzeba pamiętać?
Sprzątanie ogrodu po zimie
Przygotowywanie ogrodu na czas wiosny należy rozpocząć na długo przed jej nadejściem. Pierwszym zadaniem, jakie trzeba wykonać, to porządne posprzątanie całego ogrodu. W czasie zimy przywiane mogą na nie niego być różnego rodzaju śmieci, czy też zanieczyszczenia. Trzeba więc cały ogród dokładnie przejrzeć i sprzątnąć z niego po zimowe śmieci.
To jednak nie koniec, ponieważ pamięć trzeba jeszcze o innych elementach wartych uwagi. Jeśli śnieg już stopniał i odsłonięta została trawa, warto ją dokładnie oczyścić przy pomocy grabi z pozostałych po jesieni liści, gałązkach i patykach, których z pewnością będzie pod dostatkiem.
Zdejmowanie zabezpieczeń z roślin
Gdy temperatura ustabilizuje się już wyraźnie powyżej 0 st. C, można następnie przejść do usuwania z roślin zimowych zabezpieczeń. Bez ryzyka można więc zdjąć z nich agrowłóknine, czy też zastosowaną słomę. Dobrym pomysłem jest również rozgarnięcie zrobionych na zimę kopców ziemi wokoło róż. Co jednak niezwykle istotne, nie należy zbyt głęboko chować, ani tym bardziej usuwać używanego do ochrony roślin materiału, ponieważ jak każdy doskonale wie, jeszcze nawet w maju zdarzają się dość poważne przymrozki, które mogłyby zniszczyć rośliny. Z tego powodu warto mieć je zawsze pod ręką, żeby w razie potrzeby można je było szybko założyć na rośliny.
Przygotowywanie ogródka do sadzenia roślin
Jeśli w ogrodzie posiadamy przestrzeń przygotowaną do wysiewu, koniecznie trzeba ją przed wiosną porządnie przekopać. Co jednak bardzo ważne, pamiętać trzeba o tym, że ziemia po przekopaniu musi się osadzać około tygodnia, dlatego też trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej, przed sezonem sadzenia poszczególnych roślin.
Gdy ziemia jest gotowa, a temperatura odpowiednio wysoka, można przejść na koniec do wysiewania roślin. W przypadku zbliżających się przymrozków warto wysiane już rośliny przykryć agrowłókniną lub przynajmniej folią, co uchroni je przed obumarciem. Dzięki temu nie straci się żadnej posadzonej rośliny i nie zmarnuje włożonego ich hodowlę trudu.